Szybki kontakt

Computer Center Marek Domagała
ul. 1 Maja 40C
42-217 Częstochowa
Godziny otwarcia: 8:15-16:15

Zobacz dojazd w Google Maps

kontakt@center.pl
(+48) 34 365 51 32

  • Strona główna
  • Blog
  • O firmie
    • O nas
    • Autorskie projekty
    • Referencje
    • Praca
    • Wideo
  • Oferta
  • Zdalna pomoc
  • Kontakt
10 MIN READ

Akcyza na węgiel już jest- Optima 2012! (wersja 2012.1.1)

21 grudnia 2011
-
Dodatki programistyczne, Inne

Comarch stale monitoruje zmieniające się otoczenie, również prawne, w którym funkcjonują przedsiębiorcy, i dba o to, aby proponowane przez niego rozwiązania były zawsze zgodne z obowiązującymi przepisami. Kilka dni temu zapowiedzieliśmy, że rozwiązanie problemu nowej akcyzy na węgiel będzie gotowe za miesiąc i tu mamy miłą niespodziankę: wersja jest gotowa!  Już dziś przetestuj Comarch OPT!MA i prawidłowo rozlicz akcyzę od węgla i koksu.

1 stycznia 2012 roku kończy się ogólne zwolnienie od akcyzy dla węgla i koksu, przeznaczonych do celów opałowych.

W związku z tym od dnia 2 stycznia 2012 roku wyroby te będą podlegać opodatkowaniu akcyzą na zasadach określonych w ustawie z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2011 r. Nr 108, poz. 626, z późn. zm.)

Obowiązki podmiotów dokonujących obrotu węglem i koksem niepodlegającym zwolnieniu z akcyzy.

Podmioty, które dokonują obrotu węglem lub koksem nieobjętymi zwolnieniem od akcyzy, będą podlegać obowiązkowi:

  • składania właściwemu naczelnikowi urzędu celnego deklaracji podatkowych według ustalonego wzoru,
  • obliczania i wpłacania akcyzy na rachunek właściwej izby celnej w wysokości 1,28 zł/1 gigadżul (GJ).

Przewidziano szereg zwolnień przedmiotowych od akcyzy. Zwolnienie od akcyzy dla węgla i koksu zużywanych przez:

  • gospodarstwa domowe,
  • organy administracji publicznej,
  • jednostki Sił Zbrojnych RP,
  • podmioty systemu oświaty,
  • żłobki i kluby dziecięce,
  • podmioty lecznicze,
  • jednostki organizacyjne pomocy społecznej
  • organizacje, o których mowa w ustawie z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

WAŻNE!
Należy pamiętać, aby każdorazowo potwierdzić dostawcy odbiór dostarczonego węgla lub koksu na dokumencie dostawy.

Zwolnienie od akcyzy obejmuje również węgiel i koks zużywane:

  • w procesie produkcji energii elektrycznej,
  • w procesie produkcji wyrobów energetycznych,
  • do przewozu towarów i pasażerów koleją,
  • do łącznego wytwarzania ciepła i energii elektrycznej,
  • w pracach rolniczych, ogrodniczych, w hodowli ryb, oraz w leśnictwie,
  • w procesach mineralogicznych, elektrolitycznych i metalurgicznych oraz do redukcji chemicznej,
  • przez zakłady energochłonne do celów opałowych,
  • przez podmioty gospodarcze, w których wprowadzone zostały w życie systemy prowadzące do osiągania celów dotyczących ochrony środowiska lub do podwyższenia efektywności energetycznej

WAŻNE!
Korzystanie z powyższych zwolnień będzie wymagało prowadzenia przez podmiot zużywający ewidencji tych wyrobów. Ewidencja węgla lub koksu powinna być przechowywana do celów kontroli przez okres 5 lat.

Warunki uprawniające podmioty do obrotu węglem i koksem podlegającym zwolnieniu od akcyzy

Do dokonywania obrotu węglem i koksem podlegającym zwolnieniu od akcyzy, między innymi do sprzedaży tych wyrobów podmiotom zużywającym korzystającym z tego zwolnienia, będą uprawnione podmioty zwane pośredniczącymi podmiotami węglowymi, pod warunkiem:

  • pisemnego powiadomienia właściwego naczelnika urzędu celnego o zamiarze rozpoczęcia działalności gospodarczej jako tzw. pośredniczący podmiot węglowy,
  • posiadania potwierdzenia złożenia tego powiadomienia,
  • dołączenia do przemieszczanych wyrobów węglowych dokumentu dostawy sporządzonego zgodnie z wzorem określonym przez Ministra Finansów, a także uzyskanie na nim potwierdzenia dostarczenia tych wyrobów odbiorcy. Dokument dostawy powinien być przechowywany do celów kontroli przez okres 5 lat.

WAŻNE!
Sprzedaż węgla i koksu pomiędzy pośredniczącymi podmiotami węglowymi z zachowaniem warunków określonych w ustawie o podatku akcyzowym będzie również podlegała zwolnieniu od akcyzy.

Opodatkowanie ubytków węgla i koksu
Należy pamiętać, że opodatkowaniu akcyzą podlegają również ponadnormatywne ubytki, czyli wszelkie straty węgla i koksu przemieszczanych lub magazynowanych przez pośredniczący podmiot węglowy. Normy dopuszczalnych ubytków węgla i koksu ustala właściwy naczelnik urzędu celnego na wniosek zainteresowanych podmiotów albo z urzędu.

Ekran z Optimy:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Optima wersja 2012.1.1

Zmiany, nowości, poprawki:

3 Ogólne

3.1 Poprawiono

1. Kontrahenci. Dokumenty nierozliczone. Przywrócono poprawne działanie wydruków Dokumenty nierozliczone (GenRap) dostępnych z listy Kontrahentów w przypadku zawężenia listy Kontrahentów do wybranej grupy o długiej nazwie.

2. Operatorzy. Blokady atrybutów. Przywrócono możliwość ustawienia Operatorom blokad atrybutów.

3. Analizy. Poprawiono wyświetlanie wykresów oraz ikon w module Analizy w przypadku pracy na powiększonej rozdzielczości DPI np. Duży rozmiar (120 dpi).

4. Analizy. Pełne menu dla modułu Analizy. Przywrócono możliwość tymczasowej zmiany okresu obrachunkowego w menu Narzędzia/ Bieżący okres obrachunkowy, jeżeli Operator jest zalogowany na moduł Analizy z zaznaczoną opcją Pełne menu dla modułu Analizy.

 

4 Handel

4.1 Nowości – akcyza na wyroby węglowe

Od 1 stycznia 2012 r. przestaje obowiązywać zwolnienie z akcyzy w odniesieniu do węgla i koksu przeznaczonych do celów opałowych. Wobec tego od dnia 2 stycznia 2012 wyroby te będą podlegać opodatkowaniu akcyzą według stawki 1,28 zł /1 gigadżul (GJ). Opodatkowanie wyrobów akcyzowych: węgla kamiennego, węgla brunatnego i koksu, reguluje ustawa z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2011 r. Nr 108, poz. 626, z późn. zm.) W związku z tym w programie Comarch OPTIMA wprowadzono zmiany mające na celu ułatwienia obliczenia wartości akcyzy do zapłaty do Urzędu Celnego.

W Konfiguracji firmy/ Magazyn dodano gałąź Akcyza – wyroby węglowe, w której znajduje się parametr Akcyza na wyroby węglowe. Po jego zaznaczeniu w programie dostępne są funkcje związane z obsługą podatku akcyzowego.

4.1.1 Parametry – karta towaru

Na karcie towaru (menu Ogólne/ Cennik), na zakładce Dodatkowe znajduje się sekcja Akcyza na wyroby węglowe:

Kod CN – należy podać ośmiocyfrowy kod CN, jeżeli Użytkownik wypełnia deklarację Intrastat, kod CN jest taki sam jak określony w sekcji Intrastat.

Wartość opałowa GJ/1000 kg – należy określić wartość energetyczną węgla/koksu w gigadżulach dla 1000 kg.

Jednostka uzupełniająca: 1000 kg – należy ustalić przelicznik między jednostką podstawową towaru a 1000 kg. Comarch OPT!MA, zmiany w wersji 2012.1.1 Strona 5 z 7
Stawka akcyzy – zgodnie z ustawą o podatku akcyzowym należy wpisać stawkę akcyzy od 1 gigadżula (GJ) energii zawartej w węglu i koksie – 1,28 zł.

4.1.2 Naliczanie akcyzy

Naliczenie podatku akcyzowego jest możliwe na: Fakturze Sprzedaży, Paragonie, Wydaniu Zewnętrznym, Rozchodzie Wewnętrznym, Fakturze Zakupu, Przyjęciu Zewnętrznym, Przyjęciu Wewnętrznym.

Na formularzu pozycji towarowej, dla towarów, które mają wypełnioną sekcję Akcyzy dostępna jest zakładka Akcyza zawierająca informacje związane z akcyzą przeniesione z karty towaru – Kod CN, Wartość opałowa GJ/1000 kg, Stawka akcyzy, Ilość w 1000 kg (wyliczona na podstawie ilości towaru z dokumentu i przelicznika między jednostkami określonego na karcie towaru w sekcji Akcyza na wyroby węglowe). Informacje te będą służyły do wyliczania podatku akcyzowego podczas generowania deklaracji akcyzowej. Deklaracja zostanie wprowadzona w jednej z kolejnych aktualizacji programu. Podatek akcyzowy będzie wyliczany na podstawie Stawki akcyzy, Wartości opałowej i ilości towaru z dokumentu w jednostce 1000 kg.

4.1.3 Transakcje zwolnione od akcyzy

W ustawie o podatku akcyzowym przewidziano szereg zwolnień przedmiotowych od akcyzy dla wyrobów węglowych zużywanych zarówno do celów innych niż działalność gospodarcza, jak również zużywanych do prowadzenia niektórych rodzajów działalności gospodarczej. W związku z tym na karcie kontrahenta (menu Ogólne/ Kontrahenci), na zakładce Handlowe dodano parametr Zwolnienie z akcyzy na wyroby węglowe.

Z poziomu formularza dokumentu, na zakładce Kontrahent znajduje się parametr Zwolnienie z akcyzy podlegający edycji. Parametr jest zaznaczony domyślnie w przypadku, kiedy na dokument wybrano kontrahenta, który na karcie ma włączony parametr Zwolnienie z akcyzy na wyroby węglowe.

Warunkiem zwolnienia, o którym mowa w ustawie o podatku akcyzowym jest m.in dołączenie do przemieszczanych wyrobów węglowych dokumentu dostawy zgodnie z wzorem określonym przez Ministra Finansów, a także uzyskanie na nim potwierdzenia dostarczenia tych wyrobów odbiorcy.

Wzór i sposób stosowania dokumentu dostawy oraz podmioty, które go wystawiają, został określony w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 30 sierpnia 2010 r. w sprawie dokumentu dostawy, ewidencji wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, warunków i sposobu ich zwrotu oraz środków skażających alkohol etylowy (Dz. U. Nr 160, poz. 1075, z późn. zm.)*.

*projekt rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego ww. rozporządzenie, dostosowujący jego przepisy do celów opodatkowania wyrobów węglowych, znajduje się w trakcie prac legislacyjnych.

W programie wydruk dokumentu dostawy wyrobów węglowych jest dostępny z poziomu formularza dokumentu Wydania Zewnętrznego i Rozchodu Wewnętrznego – Akcyza/Dokument dostawy, Akcyza (GenRap)/Dokument dostawy. Na wydruku uwzględniane są towary objęte podatkiem akcyzowym na węgiel. Przed wykonaniem wydruku należy podać: Comarch OPT!MA, zmiany w wersji 2012.1.1
Nazwa/nazwisko i imię podmiotu, który wystawił dokument dostawy, Nazwa/nazwisko i imię podmiotu, który wydaje do przemieszczenia wyroby węglowe – pobierane są z pieczątki firmy (menu System/ Konfiguracja firmy/ Dane firmy).

Podmiot odbierający/zwracający wyroby węglowe – pobierany jest z dokumentu WZ, RW.

Aby kolumna 5 (Przeznaczenie uprawniające do zwolnienia) w tabeli przemieszczanych wyrobów węglowych została wypełniona informacjami, należy umieścić je w polu Opis na pozycji dokumentu.

 

5 Księgowość

5.1 Poprawiono

1. Księgowość -> Dzienniki. Na formularzu polecenia księgowania poprawiono w konwersji podstawianie daty w polu „Wprowadził” zgodnie z wartością pola „Data księgowania”.

2. Deklaracje roczne PIT-36, PIT-36L, CIT-8. Poprawiono drukowanie deklaracji ORD-ZU.

3. Środki trwałe. Poprawiono generowanie amortyzacji oraz planu amortyzacji w przypadku okresów obrachunkowych nie zaczynających się od pierwszego dnia danego miesiąca.

4. Środki trwałe. Poprawiono wykonywanie wydruków z poziomu listy środków trwałych w przypadku gdy lista jest zawężona do konkretnego pracownika.

 

6 Kasa/ Bank

6.1 Poprawiono

1. Preliminarz płatności. Wydruk Zestawienie nominałów. Wydruk był niedostępny do wyboru na liście wydruków.

 

7 Płace i Kadry

7.1 Nowości – Deklaracja PIT-11 (wersja 19)

Deklaracja PIT-11 (wersja 19) – dodano nową wersję formularza obowiązującą od 1.01.2012r. dla przychodów uzyskanych w 2011r.

Deklaracje naliczane indywidualnie z poziomu Listy deklaracji PIT wybranego pracownika domyślnie wyliczany jest PIT-11 w wersji 19 formularza, naliczenie w wersji 18 formularza (obowiązującej do 31.12.2011r.) jest dostępne w menu rozwijanym przy przycisku .

Deklaracje seryjne PIT dla zaznaczonych pracowników – PIT-11 jest wyliczany w wersji 19 formularza, a parametr ‘Bez zawężania do okresu zatrudnienia na etat’ jest domyślnie zaznaczony (deklaracje liczone za pełny rok dla wszystkich).

Wydruk PIT-11 (19) dostępny jest z formularza deklaracji pracownika naliczonej w wersji 19, na liście Deklaracje PIT pracowników (z tego poziomu możliwy jest również wydruk kaskadowy do wysyłki e-mail) oraz na liście pracowników w Kadrach (wydruk seryjny wg nazwisk i wg akronimów)

E-deklaracja – wg informacji zamieszczonej na stronie Ministerstwa Finansów składanie elektronicznie deklaracji PIT-11 w wersji 19 będzie możliwe dopiero od 3.01.2012r., stąd w wersji 2012.1.1 nie jest obsługiwany eksport PIT-11(19) do systemu e-Deklaracje, zostanie udostępniony w kolejnej wersji programu.

 

Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 9 listopada 2011r. w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz.U. z 2011r. nr 252, poz.1514) Comarch OPT!MA, zmiany w wersji 2012.1.1
7.2 Poprawiono

1. Deklaracja WN-D do PFRON – pole 36 na deklaracji WN-D tj. liczba nowozatrudnionych osób niepełnosprawnych w przeliczeniu na etaty było zawyżone w przypadku pracownika niepełnosprawnego z prawem do emerytury.

2. Współpraca z CDN XL – poprawiono zapisywanie nieobecności pracowników za pomocą Aplikacji Intranetowych w bazie COMARCH OPT!MA zsynchronizowanej z systemem CDN XL. COMARCH OPT!MA 2012.1.1 współpracuje z wersją 10.5 CDN XL i wersją 1.8.24 Aplikacji Intranetowych CDN XL.

 

← Poprzedni wpis
Rozdajemy po 300 zł na Świąteczną Promocję w Google Adwords
Następny wpis →
Życzenia Bożonarodzeniowe
Najnowsze wpisy
  • Partner Premium Skry Częstochowa
  • Nowości w Comarch ERP Optima 2021.3.1!
  • Aktywny samorząd w 2021 roku
  • Zarządzanie procesami i dokumentami w praktyce
  • Comarch Shipping – PROMOCJA !
Szybki kontakt

Computer Center Marek Domagała
ul. 1 Maja 40C
42-217 Częstochowa
Godziny otwarcia: 8:15-16:15

kontakt@center.pl
(+48) 34 365 51 32

Computer Center | Akcyza na węgiel już jest- Optima 2012! (wersja 2012.1.1)