Szybki kontakt

Computer Center Marek Domagała
ul. 1 Maja 40C
42-217 Częstochowa
Godziny otwarcia: 8:15-16:15

Zobacz dojazd w Google Maps

kontakt@center.pl
(+48) 34 365 51 32

  • Strona główna
  • Blog
  • O firmie
    • O nas
    • Autorskie projekty
    • Referencje
    • Praca
    • Wideo
  • Oferta
  • Zdalna pomoc
  • Kontakt
3 MIN READ

Comarch Klasyka nowe wersje

4 kwietnia 2012
-
Dodatki programistyczne, Inne

Właśnie udostępniliśmy nowe wersje Klasyki FPP i KH.

Oto lista zmian:

Wersja 3.42 Firmy++

1. Dostosowanie programu do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 marca 2012

W Rozporządzeniu MF z dnia 14 marca 2012 r., zmieniającym rozporządzenie w sprawie dokumentów dostawy, ewidencji wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, warunków i sposobu ich zwrotu oraz środków skażających alkohol etylowy, Ministerstwo Finansów uprościło obrót towarami węglowymi. Jedną z głównych zmian, jaka jest wprowadzona tym rozporządzeniem to nowy wzór dokumentu dostawy. W związku z tą zmianą w programie FPP zostały wprowadzone nowe wydruki dokumentów dostaw.

1.2 Faktura, jako dokument dostawy

Zgodnie z rozporządzeniem dokumentem dostawy może być wydruk dokumentu Faktury VAT. W menu wydruków towarzyszących fakturze zostały dołożone kolejne typy wydruku: Faktura DDS (dla obrotu krajowego), UE (dla obrotu unijnego) i DUPLIKAT. Na tych wydrukach znajdują się wszystkie dane wymagane przez rozporządzenie, czyli między innymi: nazwa, kod CN, ilość wyrobów węglowych, przeznaczenie uprawniające do korzystania ze zwolnienia od akcyzy, podpis podmiotu sprzedającego oraz podpis podmiotu odbierającego.

Aby wydrukować fakturę, która jednocześnie będzie dokumentem dostawy należy zwolnić z akcyzy towary znajdujące się na niej. Operator musi pamiętać, aby przed wydrukiem faktury uzupełnić przyczynę zwolnienia z akcyzy. Jeżeli cały dokument jest zwolniony na podstawie jednego przeznaczenia uprawniającego do zwolnienia, to przeznaczenie wskazuje się dla całego dokumentu, naciskając <CTRL+A> na transakcji, następnie na oknie Podatek akcyzowy naciskając <TAB> i wyborze odpowiedniego zwolnienia z listy zwolnień od akcyzy.

Jeżeli każda pozycja ma inne przeznaczenie uprawniające do zwolnienia, operator musi wskazać to przeznaczenie na każdej pozycji dokumentu zwolnionej z akcyzy, po naciśnięciu klawiszy <CTRL+A>.

UWAGA: Gdy chociaż jeden z towarów ma zaznaczony parametr zwolnienie z akcyzy i wskazaną przyczynę zwolnienia to dla takiej faktury nie działa funkcja kompresji pozycji.

UWAGA: Jeżeli operator wykona wydruk lub podgląd wydruku: Faktura DDS, UE i Duplikat, to po wydruku dokument faktury zostanie zapisany na stałe. Po wydruku (podglądzie) faktury, jako dokumentu dostawy, automatycznie na liście dokumentów dostawy zapisuje się faktura. Dokument ten ma typ FA, jest uwzględniany na wydruku zestawień dokumentów dostawy oraz na ewidencji wyrobów węglowych użytych do celów zwolnionych.

1.3 Wydruk uproszczony DDS

Wydruk ten jest zgodny ze wzorem wydruku opublikowanym w załączniku do Rozporządzenia MF z dnia 14 marca 2012r. (poz. 307).

W kolumnie Nazwa i kod CN wyrobu węglowego, drukuje się czteroznakowy kod CN. Wydruk ten jest dostosowany do drukarek igłowych z 10 calowym wałkiem.

1.4 Wydruk pionowy

Wydruk ten jest wzorowany na załączniku wydruku dokumentu dostawy do Rozporządzenia MF z dnia 19 grudnia 2011. Różni się przede wszystkim tym, że jest wydrukiem pionowym i w przypadku kilku pozycji mieści się na jednej stronie. Wydruk ten jest dostosowany do drukarek igłowych z 10 calowym wałkiem. Na wydruku kod CN jest czteroznakowy.

Wersja 3.21a Księgi Handlowej

1. Poprawiono

1. Rejestry VAT. Wzorce księgowań – makro V23. We wzorcach księgowych do rejestru sprzedaży i zakupu VAT przywrócone zostało makro dla stawki VAT 23% (V23).

Wersja 3.21 Księgi Handlowej

1. Nowości

1. Akcyza. Umożliwiono wprowadzenie i księgowanie kwoty akcyzy. Na dokumencie w rejestrze VAT oraz w ewidencji dodatkowej, w kwotach dodatkowych, jest możliwość uzupełnienia kwoty akcyzy. Wartość kwoty akcyzy jest przenoszona z FPP (od wersji 3.41) za pomocą księgowania bezpośredniego oraz poprzez import z pliku Vat_r. We wzorcach księgowych do rejestru VAT sprzedaży i zakupu oraz ewidencji przychodów i kosztów dodane zostało makro: AKC akcyza, za pomocą którego można zaksięgować kwotę akcyzy.

← Poprzedni wpis
iBard24 – czy wiesz, że… ?
Następny wpis →
iFaktury Comarch z magazynem i książką przychodów
Najnowsze wpisy
  • Partner Premium Skry Częstochowa
  • Nowości w Comarch ERP Optima 2021.3.1!
  • Aktywny samorząd w 2021 roku
  • Zarządzanie procesami i dokumentami w praktyce
  • Comarch Shipping – PROMOCJA !
Szybki kontakt

Computer Center Marek Domagała
ul. 1 Maja 40C
42-217 Częstochowa
Godziny otwarcia: 8:15-16:15

kontakt@center.pl
(+48) 34 365 51 32

Computer Center | Comarch Klasyka nowe wersje